סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

קדימה לפסטיבל

פסטיבל קולנוע דרום בהפקתו של בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר חוגג 17 שנים. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 3-7 ליוני בסינמטק בשדרות ובנקודות נוספות ברחבי העיר. מגוון הסרטים מעניקים במה וקול לסוגיות בשיח הפריפריאלי על כאביו ועל השמחה שמאפיינת אותו תרבותית.

לצד סרטי הפסטיבל, יתקיימו שורה של מופעים שמטרתם יצירת תרבות אלטרנטיבית שמאתגרת את המרכז התרבותי והגיאוגרפי של ישראל. בפסטיבל השנה יהיה דגש מיוחד על יצירה מקומית דרומית ובמסגרת זו מתוכנן שיתוף פעולה בין ערוץ "כאן" ופסטיבל קולנוע דרום. בנוסף יוקרנו תוצרי הפרויקט "כאן אינדי" של היוצרת בטינה אפשטיין ששמה דגש על יוצרים עצמאיים מאזור הדרום ושדרות בפרט.

והנה ההמלצות שלנו שאתם חייבים להכניס ללו"ז:

3.6 21:00 – הקרנת הסרט "דרייבר", מאת  היוצר יהונתן אינדורסקי. ישראל, 92 דקות

נחמן רוזומני הוא נהג חרדי שמתפרנס מהסעות של נודדים בין כתובות של נדבנים. העסקה ברורה: הוא מביא את האינפורמציה, השנורר מביא את סיפורו קורע הלב, ובסוף הלילה הם חולקים בפדיון. לאחר שאשתו נעלמה בפתאומיות, נאלץ נחמן להתמודד לבד עם גידול בתו בת התשע. מתוך השבר עולה דמותה של דאון-טאון בני ברק: סואנת, יקרה ואבודה, שהאנשים בשוליה מחפשים רגע אחד של נחמה. תמיד מעניין לדעת מה קורה בחדרי חרדים, ופה יש לכם הזדמנות להציץ לעלילה מיוחדת על המסך הגדול.

דרייבר. צילום מסך מתוך הטריילר

4.6 16:00 – הקרנת הסרט "מוכרת הגפרורים", מאת היוצר אלחו מוגילנסקי, ארגנטינה, 69 דקות

מרי ווולטר הם זוג הורים שמזניחים את בתם הקטנה. מרי מלווה פסנתרנית ותיקה ומחוננת, וגונבת ממנה את חסכונותיה כדי לרכוש פסנתר, וולטר עובד כאחראי על ניהול גרסה אופראית ל“מוכרת הגפרורים הקטנה” של הנס כריסטיאן אנדרסן. הסרט מעניק הצצה אל מאחורי הקלעים של הפקת האופרה כפי שהתקיימה במציאות בתיאטרון המפורסם “קולון”, כשברקע מגיחים לתוך העולם הסגור של אולם החזרות אירועים מהמציאות הארגנטינית התוססת. הסרט מציע קריאות בין-דוריות סביב כוחה של האמנות לשנות, להתעמת או לשמר את המסרים האמנותיים ביחס לעוצמת הכסף ולתהליך המסחור הבלתי פוסק. יש לשריין כרטיסים לאירוע.

 5.6 19:00 – הקרנת הסרט "פרא אציל", מאת היוצר מרקו כרמל, ישראל, 94 דקות

אלי הוא נער עם הפרעות אכילה המתגורר בשכונת הארגזים יחד עם סימה, אמו ובעלה שהם נרקומנים בגמילה. אלי נקרע בין דאגתו לאמו ובין רצונו לגור עם אביו יומטוב, אמן מהורהר שנחשב לחריג בנוף השכונה. באווירה המתפקעת מיצרים ואלימות של דרום תל אביב, דבר אינו נשאר בממדיו הטבעיים ולמרות ניסיונותיו הנוגעים ללב של אלי להיות המבוגר האחראי, סכסוך משפחתי קטן מתפתח לטרגדיה שעיוורון ונקמה משחקים בה תפקיד מרכזי. נקודת מבט חיצונית ומעניינת להפרעות אכילה ולחיי משפחה מורכבים. יש לשריין כרטיסים לאירוע

6.6 20:30 – הקרנת הסרט "השיעור של נינו", כולל מפגש עם היוצר שלמה ואזנה ישראל, 50 דקות

כחלק מאפקט הגלובליזציה שעובר על תעשיית המוזיקה בעולם המערבי ובארץ, נינו, מוזקאי מחונן ונגן, הופך תוך זמן קצר למורם הנערץ של קבוצת מוזיקאים צעירים באקדמיה למוזיקה. הם מגלים אצלו אוצר של ידע מוזיקלי שנעדר מן המוסדות בהם רכשו את השכלתם. המוזיקה הערבית והאנדלוסית, שהודרה במשך שנים מהתרבות הישראלית המתהווה, הותירה את נינו בשולי ההתרחשות המוזיקלית בארץ. אך לא היה בזאת כדי לפגוע בתשוקתו ובדבקותו למוזיקה שממנה צמח. עם זאת, נינו מתקשה לעמוד בלחצים הכרוכים בדרישות ההולכות וגדלות במחיצת תלמידיו החדשים. סיפור אמיתי שמצליח לגעת ולרגש, נינו מתעלם מרצונו לטובת התלמידים שלו, בזמן שכל אחד דואג לעצמו ולהצלחתו האישית. יש לשריין כרטיסים לאירוע.

7.6 10:30 – הקרנת הסרט "התוכי והברבור", מאת היוצר אלחו מוגילנסקי, ארגנטינה, 102 דקות

הסרט מכיל בתוכו שלוש יצירות שונות: הראשונה מתארת את אחורי הקלעים של סרט תיעודי; השנייה הסרט התיעודי עצמו, אשר עוקב אחרי המתרחש באולם החזרות של הרכב התיאטרון והמחול הניסיוני קראפ; היצירה השלישית מספרת על “התוכי”, איש הסאונד של הסרט התיעודי, שמתאהב במהלך הסרט בלוסיאנה, רקדנית בלהקת קראפ. כך הופך באופן מפתיע הסאונדמן, שבתחילת הסרט הוא דמות כמעט שולית, להיות גיבור הסרט, תמיד מצויד באזניות ובבום, תוך הקלטה מתמדת של המתרחש בסביבה. מעניין לראות את השתלבות של הבדיוני והתיעודי שנשזרים זה בזה. יש לשריין כרטיסים לאירוע.

מידע נוסף ואירועים נוספים בפסטיבל זמין באתר הפסטיבל: https://csf.sapir.ac.il/2018/