סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

על הברזלים

בובת חייל תלויה ברחובות בני ברק, חיילים חרדים שמנודים מהמשפחה שלהם ואם זה לא מספיק גם חוטפים ממנה מכות? אלו תמונות מקוממות מהסדרה "כיפת ברזל", אבל הן לא בדיוניות, הן מתרחשות במציאות ברחובות של הקהילות החרדיות.

עם הניסיון הרב של יוצרי הסדרה, יואב שוטן-גושן ואיילת גונדר-גושן ("להעיר אריות" ו"פעם אחת, אישה אחת"), קשה להתווכח. אבל עם זאת, התסריט לא מצליח להתרומם. "כיפת ברזל" מספרת את סיפורם של חיילים חרדים וחיילים דתיים-לאומיים, המתגייסים לפלוגה חרדית, חלקם למרות התנגדות המשפחה. הקאסט מצוין אבל הדמויות לא מצליחות לחרוג מגבולות הסטיגמה. יעקב (דולב מסיקה), חייל חרדי שבפרק הראשון מבינים מה יחסה של המשפחה דוברת היידיש שלו אליו ולגיוסו. עמרם (רועי ניק), חייל מנוער השוליים החרדי – שבבניק, שנקלע לאוטובוס לבקו"ם, כשברח מהחוק. גור-אריה (אבי מצליח), פעיל לשעבר בנוער הגבעות ומסתיר סוד שכל אדם בעל בינה מבין כבר בפרק הראשון.

כמו בכל סדרה המשודרת בשעות הפריים טיים, איך אפשר בלי סיפור אהבה אסור, או שניים במקרה הזה? בסיס החיילים החרדים מגודר ומופרד מבסיסם של החיילים החילוניים, כך שבנות המין היפה מנועות מלהיכנס אליו. נתון זה עדיין לא הפריע ליעקב לפתח קשר דרך מכשיר הקשר הצבאי עם סמלת המבצעים של הגדוד, תמר (סוזאנה פפיאן). קשר נוסף מתפתח במקביל בין עמרם לאלישבע (יעל פולמן), קצינת הת"ש של הגדוד.

צילום מסך

"כיפת ברזל" מספרת סיפור שלחלקנו הוא מציאות, אבל העלילה מסרבת להתקדם. אחוזי הרייטינג צונחים בכל פרק, בפרק הראשון הם עמדו על 34% אך בפרק הרביעי כבר צנחו ל – 24%. ובכלל, התחושה היא שאם אפספס פרק אחד או שניים לא אפסיד שום דבר משמעותי.

מה שכן, אפשר לראות שיוצרי הסדרה עשו תחקיר מעמיק על שגרת החיים של החיילים החרדים בפלוגות, כדי שהיא תהיה אמינה. החל מברכות על מזון ועד לתפילות במהלך היום בבית הכנסת. שמוליק זיגדון, אשר שירת בפלוגה חרדית, סיפר ל – Mako ששיחות כמו אלו המתקיימות בין יעקב לתמר מתרחשות בפלוגות החרדיות גם במציאות.

התסריט מדייק גם בחיי החיילים מחוץ לבסיסי צה"ל, ומספיק להדליק טלוויזיה בזמן שמשודרת מהדורת החדשות כדי להבין זאת. התנכלותם של אנשי הקהילה החרדית לחיילים החרדים היא מוטיב חזק בסדרה, שמופיע בעיקר בסיפור חייו של יעקב. הכל מותר משום שהיושב במרומים ציווה עליהם ללמוד את תורתו ורק ככה ישמור עלינו.

"תורת הבורא מדברת בפירוש על השפעת המימד הרוחני שבתורה על הגשמי […] באמצעות עצם לימוד הדברים שכתב בתורתו. כוחה של השפעה רוחנית זו בא לידי ביטוי בהגנה על העם והצבא, ובהובלתם לניצחון מלא בשדה הקרב". אלו דבריו של הרב זמיר כהן, כפי שהוסברו באתר "יהדות נט". הרב כהן דאג גם להסביר שהקהילה החרדית מכבדת את צה"ל ואת הגיוס. מישהו עדכן הרב שהמצב בשטח לא ככה?