סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

Search
Close this search box.

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

עושים סצינה

הסינגל החדש של נצ'י נצ' (רביד פלוטניק, 29) מאלבומו הבא, "כל הזמן הזה" הוא מעבר ל"סתם עוד שיר ראפ". בחירתו של נצ'י נצ' בהיפוך הדמויות: אישה שמדברת מגרונו, מסמנת את הסוף, או לפחות פיחות משמעותי בהחפצת הנשים בראפ הישראלי. בעוד שירי הראפ מאופיינים בייצוג הנשים בהם כמקור להנאה ותו לא, נצ'י נצ' מציג משהו אחר – הזדהות עם הצד השני. הוא מניח בצד את הרגשות שלו כגבר עם אגו וחוסר נטייה להקשבה ומעמיד לנגד עיניו את הפן של האישה.

השילוב הרומנטי בשיר ראפ נותן טוויסט והופך אותו לכזה שגם נשים יכולות לשמוע אותו ולהזדהות. מוסיקת הראפ היא כבר לא נחלתן הפרטית של הגברים ונשים כבר לא צריכות להיות נבוכות כפי שהיו בתחילת שנות האלפיים, למשל כשתפסו אותן מזמזמות את "מי, מי רוצה לבוא עם T.A.C.T ? תרימי ת'חולצה, ת'מיני סקירט תורידי," של סאבלימינל והצל. נראה כי לאט ובהדרגה זמרי הראפ הישראלי מצליחים להבין שכדי לעשות ראפ איכותי לא צריך לקלל בלי הפסקה או לזלזל בנשים, אפשר גם "לתת בראש" עם מסר וכבוד.

לא ניתן להתעלם מהשחקנית המשתתפת בקליפ: לוסי איוב (25), כתבת ומגישה ב"כאן תאגיד השידור הישראלי" המוכרת גם מערבי ה"פואטרי סלאם". אביה של איוב הוא ערבי נוצרי ואמה היא ניצולת שואה שהתנצרה. בחירתה לשחקנית המשתתפת בקליפ מוכיחה כי למלחמות דת, גזע ומין אין כבר מקום בראפ הישראלי.

בעבר היינו רגילים לראפ שהמסר הכללי בו הוא ציונות, לאומיות ואחדות העם היהודי (בדגש על היהודי), כפי ששמענו בשיריהם של זמרי הראפ הוותיקים, סאבלימינל והצל, כיום גדל כאן דור חדש שעניינם הכללי הוא לא פטריוטיזם במזרח התיכון, אלא הסדר בתוך העם והתמקדות באינדיבידואל. סצנת הראפ הבינה שאת השלום בישראל לא תוכל לסדר ומה שראפר צעיר ובן הדור הזה צריך לדאוג לו הוא איך לישון בלי דאגות (עם קצת כסף בכיס). זמרים כמו נצ'י נצ', טונה (איתי זבולון) והרכבים כמו "קפה שחור חזק" מבינים שאת המלחמות האמתיות שלהם הם צריכים להתחיל בקטן: להילחם בגזענות, ליצור אמנות איכותית, ללמוד להסתדר בתוך עולם שלא לימדו אותך איך להסתדר בו ואולי למצוא אהבה על הדרך.

הראפר טונה (33) מוכיח כי עניינם של ילדי שנות ה– 80 וה – 90 הוא ההתמודדות היום – יומית. הפזמון בשיר המשותף שלו ושל נצ'י נצ', "בור ועם הארץ" מעיד על כך ונותן מסר כי עם קצת התמדה כולם יכולים להצליח: "הגעתי עד לכאן ואל תשאל איך/ לא עומד בצד, עובד בפרך/ הם שאלו 'לאן?' עניתי אנערף/ בור ועם הארץ ועם הארץ…"

אמנם את הביקורת הם לא משאירים מאחור ומוכיחים בעזרתה שאת הצלחתם הם חייבים רק לעצמם וממש לא לממסד. הסינגל החדש של טונה, "יא' 2", מאלבומו הבא, יצא ובתוכו ביקורת רבה על משרד החינוך והיעדר הלימוד מעשי, חומר ענייני ומעודכן וכלים אמתיים לחיים. וכך הולך חלק ממנו: "… שעות על גבי שעות נפלתי שמה בין הכיסאות/ מאמין לכל נכשל, אומר 'אמן' לתוצאות/ לקחתי אחריות על השגיאות/ היום מפנה בחזרה ת'אצבעות/ על החומר שיריתם במטח/ המקצועות שלא שונו מהפלמ"ח/ הכסת"ח על גבי כסת"ח…".

הראפ בעל המסר שפונה למאזיניו כפרטים ולא כעם תופס תאוצה וצובר לעצמו קהל מעריצים רחב ואיכותי. כולם רוצים לקחת חתיכה מהעוגה ומי שנראה כ"המפרגן הראשי" הוא לא אחר מאשר גורי אלפי אהרון שלא מפספס שום הזדמנות לעזור לדור הראפרים הצעיר הזה להצליח. ביום ראשון ה18.06.17 אירח אלפי בתכניתו "היום בלילה עם גורי אלפי" את נצ'י נצ' ששר את הסינגל החדש וכמו תמיד לא שכח לתת בראש גם עם קטע ראפ (קורע) משלו. נראה כי משהו טוב קורה בארץ עם פריחתו מחדש של הראפ הישראלי בארץ, כולנו תקווה שזוהי רק ההתחלה של הראפ האיכותי.