סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

מסעות גוליבר

למואל גוליבר הוא פקיד דואר שמנסה למצוא את דרכו אל ליבה של אהובתו, דארסי סילברמן. בניסיון להרשים אותה, הוא יוצא למסע סיקור תקשורתי של משולש ברמודה. במהלך המסע, גוליבר נסחף אל אי קטן בשם ליליפוט, אי שבו גרים אנשים קטנים. גוליבר, שמעולם לא הרגיש כמישהו חשוב, מתחיל לספר לאנשי המקום על עלילותיו האגדיות, קונה את אמונם, והופך להיות הגיבור שלהם. אחרי תקרית עם אויבי הליליפוטים – שבט גמדים אחר – שקריו של גוליבר נחשפים לעיני כל, כתוצאה מכך הוא נשלח לגלות, וליליפוט הופכת להיות נחלתם של האויבים. בניסיון לתקן את דרכיו, הוא מציל את הליליפוטים מידי האויב, מרוויח את כבודם האבוד וזוכה בליבה של אהובתו.

"מסעות גוליבר", צילום: מתוך הסרט
"מסעות גוליבר", צילום: מתוך הסרט

הסרט "מסעות גוליבר" בכיכובו של ג'ק בלאק, הוא גרסה קולנועית מחודשת המבוססת על הסיפור "מסעי גוליבר" מאת ג'ונתן סוויפט. הספר נכתב במקור כסאטירה על החברה שבה סוויפט חי, ועל מנהגי האנושות בכלל. חלק גדול מהטקסטים שהוא כתב הוקדשו להצגה של המציאות הנלעגת, הקטנונית, הרודנית, והמגוחכת אשר הייתה ועדיין טבועה בעולם האנושי. עם השנים חלק ניכר מהספר נגנז, והוא הפך להיות ספר לילדים שבו פרקים שלמים, כגון הפרק על יפן, ופרקים 3 ו-4 נמחקו כלא היו מעולם. היבט זה גם נעלם מהעיבוד הקולנועי החדש.

מה שהסרט אינו נותן בתחכום ספרותי, הוא נותן בחוויית התלת מימד, וזו מעמידה בספק את טיב המוצר בכוחות עצמו. בדומה לעיבודים קולנועיים נוספים שהתבצעו לספרים מוכרים, גם גוליבר מציע מוסר השכל בנאלי, שחוק, ידוע וצפוי מראש. המסר בסרט הוא למצוא את גדולתך הפנימית ולא רק החיצונית. בשונה מהספרות אותה הסרטים מסוג זה מייצגים, העיבודים הקולנועים לקלאסיקות הספרותיות הגדולות ביותר בכל הזמנים מחווירות אל מול מבחן המעבר ממדיום אחד לשני ומותירות את הצופים עם טעם מר בפה. מקלוהן היה אומר על זה: "אכן, המדיום הוא המסר".

ג'ק בלאק, "גוליבר", צילום: מתוך הסרט
ג'ק בלאק, "גוליבר", צילום: מתוך הסרט