סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

מִדָרוֹם באהבה

פסטיבל "מדרום" הוקם בעיקר בחופשת הסמסטר. רכבי סטודנטים מצ'וקמקים בילו על קו ספיר-אופקים כל החודשים האחרונים, דייטים של הרבה כוסות קפה ופילוסופיה תרבותית התקיימו בין אמני אופקים לסטודנטים, לאנשי חברה ורוח דרומים. התוצר הוא פסטיבל מקורי ואיכותי, בלאגאניסטי ומהוקצע היטב, שעוסק בשאלה המהותית – מהי יצירה?

התשובה היא יותר מאחת וכך גם נראה הפסטיבל. לכל חזון תרבותי שעלה מתוך מטרות הפסטיבל, נוצרו מגוון אירועים המרכיבים יחד פסיפס של היסטוריה ותרבות ארצישראלית. הפסטיבל מתפשט לתרבות הדרומית כולה, נוגע לכל אדם שיגיע ליהנות מניחוחותיו, לכל אמן שהוא חלק מעשייתו ולכל תושב באופקים שהיה שותף בתכנון ובביצוע. כל אדם יוכל למצוא את שחפצה נפשו בפסטיבל המגוון; מוזיקה לנשמה, ספרות קנונית, יצירה ויצירתיות, אמנות לנפש ועוד. על אותה הבמה ישתובבו סיפוריי קיבוץ לבנבנים ופנתר מאוד שחור ומוכשר; הסופר עמוס עוז יציג את ספרו החדש "בין חברים" והסופר רינו צרור את הספר "שחור – חייו ומותו של זוהר ארגוב". הסטודנט במחלקה לתרבות אלחנן אפריימוב, שהוא גם מוסיקאי בן הקהילה הקווקזית בעיר, יאתגר באוונגרדיות פרובוקטיבית את דרורית גור אריה – אוצרת מוזיאון פתח תקווה ומרצה במכללה, בהופעה חצופה וססגונית.

בנוסף, הזמיר הצעיר – מישל כהן ("בית ספר למוסיקה") יקדם בסלסולים את להקת 'עלילה' – הרכב ותיק ומנוסה בתחום מוסיקת העולם. ואם במוזיקה עסקינן, תוכלו להנות מביצוע מקורי לשיריו המתורגמים מרוסית של המשורר פימה בלנק ז"ל – דור ראשון באופקים.

מזי אלימלך ויגאל חדד, המשתתפים בפרויקט "10 הצעירים המבטיחים (*והרווקים) של אופקים", יציגו צילומי פופ סטייליסטים בסגנון מגאזיני ונוצץ, ששואפים "לייחצן" את צעירי אופקים בהשראת תרבות הגלאם התל-אביבית – דור שלישי כבוד! בין לבין יתקיימו במקום שלל אקרובאטיקות, דוכנים, סיפורים, ציורים, הקרנות, וברוך בורא עולם.

פסטיבל "מדרום" הוא הוכחה חיה להצלחה ביישום התיאוריה. כמו התרבות עצמה, כפי שמלמדים אותה באקדמיה, גם הפסטיבל מתאפיין באי סדר, בכאוס תרבותי – והכול מבורך. אמנות קנונית ארצישראלית לצד פולקלורים עממיים, אמנות פופ-גלאם נוצצת ותל אביבית לצד יצירה מקומית פריפריאלית, הכל חלק מהתרבות הישראלית, קצת מכולנו, אהבה ואנדרלמוסיה, ומדבר.

את הרקע המרכזי לפסטיבל, יספק מי אם לא – הנגב. וכדרכו המדברית הצחיחה, אי אפשר לברוח ממה שהוא מציף בתוך האדם: סערת חושים וחופש.

פסטיבל מדרום יתקיים בעיר אופקים ב-29.3.12, החל מהשעה 14:00