סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

למות בזמן

אפשר להגיד שהמחשבה על מה נשאיר אחרינו כשנחזיר את נשמתנו לבורא עברה או תעבור במוחו של כל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיים, אבל אף אחד מאיתנו כנראה לא חושב על התזמון (אם אפשר להגיד שיש איזשהו זמן טוב למות).

שטוקהולם, סדרה בת ארבעה פרקים המבוססת על פי רומן מאת כלת פרס ספיר לספרות נעה ידלין, המשודרת בכאן 11, מספרת על פרופסור אבישי שר-שלום (גידי גוב), מועמד מוביל לקבלת פרס נובל בכלכלה, שנפטר במפתיע ממש כמה ימים לפני ההכרזה על הזוכה. הבעיה היא שעל פי חוקי הוועדה לא ניתן להכריז על מי שאינו בחיים כזוכה בפרס היוקרתי.

ארבעת חבריו הקרובים, זוהרה (לאורה ריבלין), יהודה (דבל'ה גליקמן), נילי (תיקי דיין) ועמוס (ששון גבאי), מוצאים את גופתו ורגע לפני שהם קוראים לאמבולנס הם מחליטים להמתין עם הדיווח על מותו של הפרופסור, כדי שיוכל לקבל את הנובל הנחשק. כל זאת כמובן לא מתוך איזו אהבה אבסולוטית או אלטרואיזם מוגזם, והאינטרסים האישיים של כולם צצים להם בכל פרק. ארבעת גיבורי הסדרה עושים את כל המאמצים לשמור על הגופה המצחינה והנרקבת של חברם, ולמרות שרשרת של תקלות וטעויות שקורות בדרך, הם מצליחים להגיע ליום ההכרזה על הזוכה ואפילו לא נכנסים לכלא.

ארבעת המופלאים. צילום מסך

הביקורות על הרומן עצמו היו לכאן ולכאן. היו מי שהתפעלו עד עמקי נשמתם והיו את אלה שלא שרדו את הפרקים הראשונים, הבחירה להחליש את הצד הדרמטי של הסיפור בעיבוד הטלוויזיוני הייתה נכונה מהבחינה הזו.

הדבר שמחליש מעט את הסדרה זה הסוף הסגור והסתמי שלה, דווקא ברגע שכולם חיכו לו.  נכון, הסדרה מבוססת על רומן מצליח שהעלילה שלו ידועה, אבל מאחר והיטיבו לעבד את הרומן לתסריט טלוויזיוני מוצלח כל כך, העובדה שהסוף מוחלט ומעט מתבקש, מאכזבת. אבל לא ניתן לדקה וחצי להרוס הנאה צרופה מ-160 דקות אחרות שחבל לוותר עליהן. העלילה של הרומן הקומי-טרגי קיבלה בעיבוד הטלוויזיוני זווית הומוריסטית במיוחד, והליהוק המדויק של כמה מטובי השחקנים הישראליים עושה את כל ההבדל שבין עוד סדרה מצחיקה לבין תוכן אינטליגנטי שלא כדאי לפספס; אפילו קצת נוסטלגי, אם נרשה לעצמנו להתרפק על הקומדיה הישראלית בימי השיא שלה. עם הקאסט של זהו זה (גליקמן, גבאי וגוב) וקרובים קרובים (דיין וריבלין), אי אפשר שלא ליהנות מכל "פאק" של דבל'ה גליקמן או מכל פעם שתיקי דיין אומרת את המילה "סקס". מעט מאוד שחקנים יצליחו להיות גם עלובים, גם חרמנים וגם אהובים כל כך.

גליקמן מעורר נוסטלגיה. צילום מסך

החודשים הראשונים של תאגיד השידור צלעו מעט מבחינת האיכות והעניין בתכנים, אבל בחצי השנה האחרונה מתקבל הרושם שכדאי מאוד להתעדכן בלוח השידורים של הערוץ. שטוקהולם מצטרפת לכמה מתכניות הטלוויזיה המרעננות של כאן 11, יחד עם סליחה על השאלה ו-הפסיכולוגית המבטיחות, שפרקי הבכורה שלהן שודרו בשלישי ורביעי האחרונים.

 

שטוקהולם משודרת בערוץ כאן 11 והופקה בשיתוף עם קשת. ימי שני ב-22:00 ובאתר כאן 11.