סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

לב זוהר

"פרויקט זוהר" הוא אלבום מחווה לשירי זוהר ארגוב בעיבוד אלקטרוני, בביצועו של אוהד יהודאי (35), זמר ישראלי בתחילת דרכו. יהודאי, שחקן מזה עשר שנים, מספר שעד לפני הפרויקט לא חיבב את שיריו של ארגוב, אבל לפני שש שנים חלה תפנית. בעקבות סרט ששיחק בו, פתאום מצא עצמו מתחבר לארגוב ולשיריו מנקודת מבט מחודשת. היום, שנה לאחר פרסום הפרויקט, הוא מספר על תהליך שעבר עם יצירת האלבום שהוביל אותו לכיוון מקצועי חדש בחיים. ביום חמישי הקרוב (10 במאי) יהודאי יופיע בפסטיבל "מדרום" שמתקיים מידי שנה בעיר אופקים (הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 9-11 במאי). כל מי שאוהב או לא אוהב את זוהר ארגוב, מוזמן להגיע למופע ולגלות את הזוהר של ארגוב מחדש.

יהודאי. צילום: לואיז גרין

מה הניע אתכם ליצור את הפרויקט?

"כשהייתי ילד, שמענו בבית  מוזיקה מזרחית, ובעיקר את זוהר. אבל בזמנו סלדתי מהסגנון ומכל מה שקשור אליו. לפני שש שנים השתתפתי בסרט "התגנבות יחידים" של דובר קוסאשווילי, ושיחקתי שם תפקיד של מרוקאי עצבני שנורא הזכיר לי את אבא שלי. זה החזיר אותי לילדות. באחת הנסיעות לצילומים שמענו את 'צל עץ תמר' ודרך החיבור שלי לדמות האב פתאום הקשבתי למילים והתאהבתי בהן ובקול של זוהר. גל לב, המעבד המוזיקלי של הפרויקט גם שיחק איתי באותו הסרט והיה לו הרכב אלקטרוני. כשהייתי בהופעה שלהם עלה לי הרעיון לשלב את הבית שבו גדלתי, עם המוזיקה שאני שומע היום, כמו The xx,Lana Del Rey. זה התחיל כתהליך נורא איטי, הקלטנו את השיר הראשון "נכון להיום" ושנינו הרגשנו שיש פה משהו מיוחד. אחריו הקלטנו עוד שיר ועוד שיר, עד שנוצר האלבום עצמו".

איך קיבלו את האלבום מאז שהתפרסם בשנה שעברה?

"יחסית לפרויקט חדש, ובהתחשב בעובדה שאני גם אמן חדש, הייתה לנו שנה די טובה. כשהתחלנו עם הפרויקט לא ידענו איך אנשים יקבלו את העיבודים שלנו, אבל ההופעות עד עכשיו היו מלאות, ואנשים אמרו שיצאו בתחושה שקיבלו זווית אחרת לזוהר. מאוד שימח אותי שהגיעו גם קהל צעיר וגם מבוגר, ושכולם נהנו. הייתה לי הופעה מול גימלאים ברמת גן, ובשירים הראשונים הם לא זרמו איתנו, כי הם באו בציפייה לשמוע את זוהר ארגוב. לקח להם זמן להבין את הסגנון השונה של הפרויקט, אבל בסוף ההופעה הם נעמדו ומחאו כפיים. אני חושב שיותר נחמד כשמקשיבים ומכירים את הפרויקט לפני שבאים להופעה, כי אז מוכנים למה שזה- שילוב של מוזיקה אתנית וצ'יל, עם אווירה מסיבתית. כמובן שיש גם אנשים שלא מתחברים, אבל סך הכול נראה לי שאנחנו בכיוון טוב. מבחינת פרסום ברדיו וכל זה, זה עדיין לוקח זמן, למרות שהשיר "מה לך ילדה" הופיע בסדרה "מטומטמת", ו"נכון להיום" הופיע בתכנית המערכת של מיקי חיימוביץ'".

לאנשים קשה לקבל חידושים ביצירות קאנוניות, לא חששת מהביקורת השלילית?

"האמת שאני ממש לא חשבתי על זה, פשוט עשיתי את מה שאני אוהב ומה שאני מתחבר אליו. זה גם המוטו שלי בחיים- ברגע שיש איזושהי אמת, היא מנצחת. תמיד יהיו כאלה שיאהבו, וכאלה שלא יאהבו. תמיד התחברתי יותר למוזיקאים כמו שלמה ארצי וחוה אלברשטיין, ולמוזיקה המזרחית בכלל לא. אבל את יודעת איך זה, הגבול שבין אהבה לשנאה הוא מאוד דק, וכן עברתי עם המוזיקה הזו איזשהו תהליך. רציתי לתת משמעות חדשה לטקסט, ועל הדרך הצלחתי לגלות את היופי של המוזיקה המזרחית"

מצא את היופי שבמוזיקה המזרחית. צילום: לואיז גרין

אחרי עשר שנים מוצלחות בתחום המשחק, יהודאי החליט שהוא עוצר בשביל להתמקד במוזיקה. הוא מספר שתמיד ידע כי המוזיקה בערה בו. עוד מגיל צעיר כשהיה ילד קטן, זוכר עצמו בשבת בבוקר הולך לבד לפארק שליד הבית, נעמד על במה, ושר בקולי קולות כאילו יש מולו קהל שלם ששר יחד אתו.

"אצלי הכול בא די מאוחר, וזה בסדר. השירה תמיד עזרה לי בחיים, בין אם כפתרון לבעיות הקשב והריכוז שהיו לי במסגרות לימודיות, ובין אם בצבא כנחמה כששירתי בלהקה צבאית.  המוזיקה נתנה לי פלטפורמה לדו-שיח עם הסביבה שלי ותמיד הרגיעה אותי "פרויקט זוהר" עזר לי להבין מבחינה מוזיקלית מה הסגנון שאליו אני הכי מתחבר – שילוב של מוזיקה אתנית עם אלקטרונית. ולמרות שיש אינספור אמנים כמוני אני יודע שדרך השילוב הזה אני באמת מביא את עצמי. בתקופה האחרונה אני אוסף חומרים בשביל לעבוד על אלבום שהוא נטו שירים מקוריים שלי, וממש מתרגש לקראת זה".

כבר 31 שנים עברו מאז מותו של ארגוב, אבל העיסוק במוזיקאי הדגול ובאישיות והשנויה במחלוקת עדיין נוכח היטב בתרבות הישראלית היום. עיבודים לשיריו קיימים ומוקלטים כל הזמן, החל משימי תבורי שביצע מחדש את "הפרח בגני", שתחילה היה מיועד לו, ועד ישי לוי עם השיר "אל נבקש". איך אפשר שלא להזכיר גם את הביצוע של נינט טייב לשיר "ים של דמעות", על במת "כוכב נולד" 2003, וכמובן את האלבום האחרון של אייל גולן שהיה מוקדש כולו לשיריו של ארגוב.

מה לדעתך זוהר ארגוב היה אומר על הפרויקט?

"זה קשה להגיד, אני חושב שהוא כן היה מתחבר לאלבום. גם אנשים שמצפים לשמוע סגנון מזרחי בהופעות שלנו או אנשים שלא שומעים מוזיקה אלקטרונית בכלל, כן מתחברים לעיבודים שיצרנו. בעיקר מהסיבה שהטקסט של השירים יוצא ודרכו גם הסיפור של זוהר, יש המון עצב באלבום. שיר אמור להעביר לך חוויה רגשית, בלי קשר לסגנון- מזרחי או לא מזרחי. כמו עומר אדם שמוציא שיר שגורם לך לרצות לקום לרקוד, או נועה קירל שמוציאה שיר שהקצב שלו יכול לגרום לך להרגיש טוב עם עצמך. לדעתי, ברגע שמוזיקה עשויה בצורה טובה, והיא מצליחה להעביר את הנפש חוויה רגשית, זה סוד ההצלחה שלה".

"פסטיבל מדרום" מתקיים זו השנה השמינית באופקים, בתאריכים ה-9 למאי החל מהשעה 16:00, ה- 10 למאי החל מהשעה 16:00 וה- 11 למאי החל מהשעה 11:00