סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

חדשות הבידור

המון סיטואציות בחיים קבועות וצפויות מראש. רובן אפילו יכולות להיכנס לסוג של תבנית. לדוגמא, בכל ליל סדר אימי (שתמיד מארחת את כולם) משתגעת בבוקר הארוחה ומפקדת על כל בני המשפחה להבריש עם מברשת שיניים פאנלים וידיות של דלתות. בארוחה עצמה כמו תמיד, כ-ו-ל-ם יחמיאו לדודה חיה על העוף הנהדר שלה (עוף שהפך אפילו את הכלב שלנו לצמחוני).

תמיד הבן-דוד הצעיר עם הקול המתחלף יקריא את המשפט הכי גס בהגדה: "ותרבי ותגדלי ותבואי בעדי עדיים שדיים נכונו ושערך צמח ואת ערום ועריה" ויסמיק. הדוד הסוטה יספר שוב ושוב את הבדיחה הלא מצחיקה (למה טובלים ביצים במי מלח? כי שבני ישראל עברו בים סוף זה הגיע להם עד ה…). בסוף הארוחה, כמו תסריט כתוב מראש, אמא תלווה את אחרון האורחים ליציאה וברגע טריקת הדלת תנשום עמוק ותצהיר בקול תרועה: "די! שנה הבאה אני לא מארחת"!

תבנית היא הבסיס לבידור, סצנות של קומדיה או דרמה מתבססות גם הם על מבנה מסוים. סיטואציה רגילה מהחיים בעלת התחלה אמצע וסוף מוכנסת לתבנית. התסריטאים מוצאים בסיפור נקודת שיאשפל ומקצינים אותה לקונפליקט. ואז, בהתרה – הם מפציצים בפאנץ' מצחיק או באפקט מרגש או מפחיד. התבנית לרוב סטטית ומשמשת ליצירת טקסט צפוי מראש ולכן מבדר. המשתנה היחיד הוא הפרמטר או הסיטואציה.

מדורת השבט

צפייה בחדשות היא טקס משפחתי. במרבית הבתים בישראל מדי ערב בשעה 20:00 מתגודדים יחדיו כל בני הבית בסלון וצופים באירועי היוםהשבוע על מסך הטלוויזיה. לרוב, הרצון לצפות בחדשות נובע מהצורך להיות מעודכן בזמן אמת בכל המתרחש במדינה.

"מבט" שודר לראשונה בשנת 1968 בערוץ 1. בזמנו, למהדורת החדשות לא היו כמעט מתחרים מבחינת רייטינג. המתחרה העיקרי היה סרט ערבי בלי תרגום או מסך עם שלג. מהדורת החדשות הייתה סמכותית, יבשה ועניינית, בלי שום צורך לבדר את הצופים או לרגשם עד דמעות. המטרה הייתה העברת אינפורמציה גרידא.

בימינו קיימות שלוש מהדורות חדשות בשלושה ערוצים שונים המשדרים כולם באותה השעה. הצורך למשוך אחוזי צפייה גבוהים לערוץ מסוים ולא לאחר הוליד מהדורת חדשות שהיא מוטציה המשלבת קומדיה, אימה, מתח, דרמה וגם מעט אינפורמציה על המתרחש בישראל ובעולם.

מה הקשר בין פורטיס לרצח מזעזע

הצורך להצחיק להפחיד ולרגש את הצופה בו זמנית, במהדורה אחת של 50 דקות, הוביל את במאי החדשות להשתמש בתבניות קבועות המשמשות לבניית תוכניות בידור. הפרמטר היחידי שמשתנה הם הסיפורים המרגשיםמצחיקים.

לדוגמא, במהדורה אחת תשודר כתבה מצחיקה על ילד בן 5 ששר עם רמי פורטיס על הבמה, אחריה כתבה מפחידה על מקרה רצח מזעזע שאירע ממש ליד הבית, ואפילו יהיה מקום לדחוס כתבה מרגשת על סבתא שהתאחדה עם אחותה הצולעת ממלחמת העולם השנייה. הצופה עבר בינתיים את כל טווח הרגשות ואפילו עוד לא יצאנו לפרסומות.

חדשות סוף השבוע בערוץ 2 הן המבדרות ביותר, במיוחד הפינה "סיכום עולמי". היא משודרת בדיוק לפני התחזית ומעוניינת להשאיר לנו טעם מתוק בפה. לכאורה, "סיכום עולמי" מעדכנת את הצופים על מה שהתרחש בעולם במהלך השבוע שחלף. אך כמו כל תוכנית בידור מעולה, כשמפרקים אותה, מבינים שהבסיס שלה היא תבנית אחידה: הסיפור יתחיל במקרה חביב, יעבור לאסון טבע או לאירוע מפחיד, ויסתיים בקוריוז הזוי לחלוטין.

פינגווינים מתכוננים לביקור הנשיא 

להלן דוגמאות מסיכום עולמי מתחילת יוני ומחשבותיו של צופה תמים:
ב-26 ליוני: בארגנטינה חוגגים עצמאות ובארה"ב מרוץ אופניים ליום הזיכרון – "כמה נחמד!"
ב-28 ליוני: תינוק סיני בו יומו נימצא בתוך צינור ביוב וחולץ – "אוי נורא ואיום!"
ב-30 ליוני: סופות טורנדו עזות בקנזס מתועדות במצלמה! – "אסון טבע… אחחח העולם משתגע!"
ב-1 ליוני: מטוס קל מתרסק לבניין מגורים! – "אוי איום אפילו יותר ממה שקרה לתינוק בסין!"
ב-2 ליוני: ביפן, פינגווינים מתכוננים לביקור נשיא אפריקני בלבוש מסורתי. אכין לי כוס תה ואצפה במרוץ למיליון..

ןבשבוע לאחר מכן:
ב-3 ליוני: בהונגריה, לזוג חמורים חומים נולד חמור לבן ובצ'כיה מצעד אנשים מחופשים לזומבים ברחוב – "כמה נחמד!"
ב-4 ליוני: בארה"ב, הפלגה של אוניה משתבשת לעיני המצלמות – "אוי נורא ואיום!"
ב-4 ליוני: שיטפונות בצ'כיה – "אסון טבע… אחחח העולם משתגע!"
ב-8 ליוני: סין, עשרות הרוגים בשריפה באוטובוס – "אוי איום אפילו יותר ממה שקרה בארה"ב עם האוניה"!
ב-8 ליוני: פרו, 1,200 אסירים עושים אירובי בכלא – "וואו! כמה מצחיקים ומבדרים הם החיים, אלך להכין לי קערת פופקורן ואשב לצפות באח הגדול".

לסיכום, בדיוק כמו באסטרולוגיה, או כמו המשפחה שלי לפני הליל סדר, לא משנה מה ייכתב או ייאמר – כולנו יודעים איך זה יתחיל, מה ישתבש באמצע ואיך זה יסתיים. אז תעשו לעצמכם טובה, לפני שאתם מתיישבים בסוף השבוע מול החדשות ומספרים לעצמכם שבסה"כ אתם מתעדכנים ומתחדשים בכל מה שקורה בעולם בזמן אמת, אל תהססו להעביר לערוץ שבאמת מעניין אתכם, או פשוט תסגרו את הטלוויזיה ותצאו מהבית . מי יודע, אולי ככה באמת תלמדו מה קרה השבוע.