סטודנטים במסלול כתיבה כותבים ביקורת תרבות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוקם ומופעל על ידי הסטודנטים בחוג לתרבות, יצירה והפקה במכללת ספיר

הפשטות שבגזענות

"גִּזְעָנוּת היא השקפת עולם הגורסת כי בקרב בני אדם מתקיים קשר בין מוצא ביולוגי (וסממנים גופניים המעידים על מוצא כזה) מחד, לבין תכונות אופי וכישורים קוגניטיביים מאידך. ברוב המקרים משתמעת מהגישה גם עליונותה של קבוצה אחת על האחרת, והיא משמשת צידוק למעשים ולהתבטאויות שעיקרם העדפה של קבוצה אחת על האחרת" (-ויקיפדיה).

קראתם? עכשיו תחשבו טוב אם אתם לא גזענים.עדיין חושבים שאתם לא גזענים?

אנחנו יכולים לייפות ולהצדיק את זה כמו שעשו לאורך כל ההסטוריה של המין האנושי. נהיה יותר תרבותיים, יותר טובים ממה שהיינו בעבר, אבל אנחנו עדיין גזענים ונישאר גזענים, בין אם נבחר בדארווין על התאוריה הביולוגית שלו או נבחר במרקס על הרעיון המעמדי שלו. ברגע שיש בנו את המחשבה שאנחנו יותר טובים או יכולים ליצור משהו טוב יותר מאחרים, אנחנו אטומטית מגדירים את עצמנו כיותר טובים מאלו שהיו פה קודם לכן.

 אפשר להגדיר זאת כבררה טבעית של הטבע ואנו רואים זאת כל יום מחדש. ישנה בררה טבעית: מי שחלש נטרף על ידי החזק יותר. כך נכון גם בעולם בני האדם. הרי אנחנו לא שונים בהרבה מאותו קוף, שעל פי דארווין הוא קדמוניות האדם. עלינו להילחם על מנת לשרוד, וכך אנחנו מגדירים את עצמנו כחזקים יותר. ובלי לשים לב אנחנו פוגעים בחלשים יותר וכך אנחנו מתחזקים. חוץ מעצם הפגיעה בחלש, אנחנו מדירים מחוץ לחברה ולקהילה שלנו את השונה, כמו בטבע. החוליה החלשה ביותר והמוזרה ביותר ששונה משאר החיות בלהקה מודרת או נהרגת על ידי חברי הלהקה. הדוגמא הכי טובה לכך אנו רואים לפי הסיפור המפורסם של "הברווזון המכוער", טעותו היחידה הייתה כי הוא נולד שחור והשאר היו לבנים, ועל ידי שינוי טבעי מולד זה, הוא הודר משאר הקהילה אליה הוא משתייך.

כמו כן , ישנה בנוסף עוד דוגמא השייכת יותר לעולם האמיתי והמודרני בו אנו חיים. בזמן האחרון ישנו קול צעקה על גזענות ברחבי הארץ, הדרת נשים במגזר החרדי, אי מכירת דירות ובתים לאתיופים בשכונות בקריית מלאכי, סגירה של החוליות החלשות בחברה במוסדות. כל אדם אשר לא דומה לאחר בקהילה הרחבה, כל אותם דברים מתרחשים בתוך העם היהודי, ומקבלים גושפנקא על ידי רבנים אשר מסתמכים על כתבים תאולוגיים שונים. אותה דת אשר עליה מסתמכת מדינת ישראל, היא גזענית ככל שאר הדתות ונותנת אישור לגזענות ולהדרה של החלש. ניקח למשל את הדרך שבה אדם אמור להתגייר: היא כרוכה בכל מדורי הגיהינום שאפשר למצוא ולהמציא.

בתור בני אדם אנחנו חייבים לעזור לחלש מאיתנו ולתת לו את האפשרות להתקדם ולהתשפר. זאת מחויבותנו כבני אדם. עם זאת, על בני האדם לצאת מן האשליה כי אנחנו לא גזעניים. הגיע הזמן לנפץ את הבועה של אלו שאומרים כי הם לא. הן גזענים, רק עם מסכה שונה.