תרופה לנפש: האם זה מה שיציל אותנו מהמגפה?

מאת:מעיין מרציאנו
שתפו

עם כיוון השעון: עידית ברק, נורית גרץ, יואב בלום, אלכס אפשטיין, במרכז עודד וולקשטיין
הפוגה נפשית, גירוי הדמיון, או תירוץ לעוד קפה. סופרים ממליצים | עם כיוון השעון: עידית ברק (צילום: נתן יעקובוביץ), נורית גרץ (צילום: דלית מירב), יואב בלום (צילום: שרון אדלר) אלכס אפשטין (צילום: תומס לנגדון) מרכז: עודד וולקשטיין (צילום: עינת יקיר)

עידית ברק מצאה נושא קרוב לליבה בספרה של ענת לב אדלר, אלכס אפשטיין התרגש מקובץ סיפורים שהוא ספק רומן ואת יואב בלום תפסנו מרמה: קבלו את הרשימה הסודית מאת חמישה סופרים וסופרות, של הספרים המומלצים בעיניהם לקריאה – מוזמנים להתרווח בכורסה

עברו קצת יותר משנתיים מאז שמגפת הקורונה שינתה את הסדר המוכר של חיינו והדגישה את תחושת חוסר הוודאות. עם גל האומיקרון החדש, ההנחיות המשתנות תדיר והחורף שדופק על החלון, הנפש זקוקה למרגוע. נדמה שאין זמן טוב יותר להפוגה נפשית, לגירוי הדמיון, או פשוט לכוס קפה וספר טוב. אספנו עבורכם המלצות מאנשי ונשות המילה הכתובה, מהמוערכים ביותר בארץ, על הספרים שנותנים להם נחת בתקופה מלאת אתגרים. אולי זה לא יציל אותנו מהמגפה, אבל זה יהפוך את הבילוי על הספה למהנה הרבה יותר.

 

"אסירות": הדוקו החדש של "כאן 11" מציג כרוניקה של גורל ידוע מראש
"הבוזגלוס 6": הרחק מהמגרש, נשות המשפחה מפגינות תחרותיות
"2019": מראה חברתית נוקבת מאת אוהד נהרין

 

מי?

יואב בלום (43), פרסם ב-2011 את ספרו הראשון, "מצרפי המקרים", שנמכר ב- 20,000 עותקים, ומאז הספיק לפרסם שלושה ספרים נוספים. האחרון ביניהם יצא לאור השנה ונקרא "מה שאחרים חושבים בי".

ממליץ על הספר

"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", מאת דאגלאס אדמס

הוצאה: כתר | מספר עמודים: 224 | מחיר:  92 ₪

התפרסם לראשונה ב-1979 והשנה יצא בהוצאה מחודשת.

למה?

"אני הולך לרמות טיפה, כי הספר עליו אמליץ יצא בהוצאה מחודשת, עשרות שנים אחרי פרסומו המקורי. אני מדבר על 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה', של דאגלאס אדמס. מי ששמע, מי שראה, מי שיודע, כבר מבין על מה ולמה. אבל גם מי שהבטיח לעצמו לעולם לא לקרוא מדע בדיוני או משהו שמתקרב אליו-הגיע הזמן לתת צ'אנס".

"'המדריך' מתייחד בזה שגם היום הוא מצליח לסלול לנו כבישים חדשים בתוך מוח, להפתיע אותנו (ולא רק בקריאה ראשונה), לעורר אותנו לחשוב על דברים מזווית חדשה, להכיר עוד דרך להסתכל על עצמנו ועל האנושיות שלנו.

כמו סטנד-אפ טוב שגורם לך לחשוב על החיים כי 'זה כל כך נכון', כמו שטות שאומר ילד, שמהדהדת לך משהו בפנים, 'המדריך' מצליח להצחיק אותנו דווקא כי האבסורד שמבצבץ בין דפיו, הוא בעצם די הגיוני לפעמים, ובגלל שגם אנחנו, כמו הגיבור שלו, מרגישים לפעמים שנזרקנו אל עולם מטורף, אבל אנחנו צריכים להתנהג כרגיל. וכך, בסוף, גם נמצא את היופי שבו".

גבר בעל משקפיים מסתכל ישירות למצלמה מחייך מעט ומשלב ידיים.
גם אנשים שפחות מתחברים למד"ב – שווה לתת צ'אנס. יואב בלום | צילום: שרון אדלר.

מי?

אלכס אפשטיין (50), סופר ישראלי שהספיק לכתוב עשרה ספרים ולזכות פעמיים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. הוא מתייחד בכתיבת סיפורים קצרים וספרו האחרון, "דמיון", יצא לאור בפברואר 2021.

ממליץ על הספר

״הכלב הזה הוא אדם עצוב״, מאת ניצה להט

הוצאה: פרדס | מספר עמודים: 249 | מחיר: 70 ₪

למה?

"זהו קובץ סיפורים יפהפה, אבל בנקל גם היה יכול להיות מוגדר כרומן. זה שילוב שאני אוהב באופן מיוחד, כי אפשר גם לשקוע בספר ברצף וגם – אם מעדיפים – לקרוא לא לינארית".

גבר בעל שיער שטני ארוך המגיע עד לכתפיים, מסתכל ישירות למצלמה. כפיר אפשטיין.
אפשר לשקוע ואפשר לקחת את הזמן. אלכס אפשטיין | צילום: תומס לנגדון

מי?

 עידית ברק (57), משוררת ישראלית שפרסמה שלושה ספרי שירה וכתיבתה ניחנת בישירות, פשטות ומעט מטאפורות.

ממליצה על הספר

"אישה בעונת מעבר", מאת ענת לב אדלר

הוצאה: ידיעות ספרים | עמודים: 288 | מחיר: 50 ₪

למה?

"הספר מדבר על נושא מושתק- גיל המעבר. ספר נפלא שמזמין את הקורא לעלות עם גיבורת הספר, אביגיל, לרכבת הרים מטורפת. נהניתי ממנו מאוד".

אישה בעלת משקפיים ושיער מתולתל ואדמוני המגיע עד הכתפיים מחייכת למצלמה כראשה רוכן על כפות ידיה
הזמנה לעלות לרכבת הרים מטורפת. עידית ברק | צילום: נתן יעקובוביץ.

מי?

עודד וולקשטיין (51), סופר, מבקר ספרות ועורך ספרותי. הוא כתב ארבעה ספרים, האחרון ביניהם, "אקדמיה לתינוקות", פורסם במאי 2021.

ממליץ על הספר

"טבעה ומטרתה של הספרות", מאת פלאנרי אוקונור

הוצאה: דחק | עמודים: 53 | מחיר:  49 ₪

למה?

"כי אוקונור מדברת על ספרות בפשטות מסנוורת ובחוכמה נוקבת. היא מזכירה לנו שספרות אינה מצייתת לשום תיאוריה ואינה מאיירת שום תזה; שהיא משוקעת בראש ובראשונה בטבעם החומרי של הדברים, שהיא נתונה לאורח השתברותו של האור על גבי מזלג המונף בידי ילד, לפני שהיא מפליגה לגבהים עתירי הפשטות; שיותר מכפי שהספרות משחרת למשמעות, היא יוצאת לשחרר את המציאות ממצור המשמוע שהיא נתונה בו, ולהטעים אותנו את טעמה הנשכח של הוויה, שהאור בה לעולם עז מדי בעבור עינינו הלא מורגלות".

אדם יושב על כסא פלסטיק במרפסת וצמחיה מסביבו
הספרות משחררת את הנורמות ומזכירה לנו את ההוויה. עודד וולקשטיין | צילום: עינת יקיר

מי?

נורית גרץ (81), פרופסור אמריטה לספרות וקולנוע באוניברסיטה הפתוחה ומייסדת המחלקה ל"תרבות יצירה והפקה" במכללת ספיר. היא זכתה בפרס ברנר לספרות ב-2009 ופרסמה תשעה ספרים. האחרון ביניהם נקרא "מה שאבד בזמן-ביוגרפיה של ידידות" ופורסם ב-2020.

ממליצה על הספר

"למה לחתול יש מגפיים", מאת יגאל שוורץ

הוצאה: מאגנס | עמודים: 170 | מחיר: 88 ₪

למה?

"'החתול במגפיים' הוא סיפור אגדה על טוחן שחילק את ירושתו בין שלושת בניו ולצעיר מהם הוריש חתול בלבד. החתול מחליט לפצות את בעליו החדש על דלות הירושה ובשורה של מעשי עורמה ומרמה, מצליח להציג אותו כמרקיז ולהשיא אותו לבת המלך.

ספרו של יגאל שוורץ מפרק את הסיפור הזה לשני סיפורים שונים, כפי שנקראו על ידי שני קהלים שונים ומתוך שתי תרבויות שונות. מצד אחד, קהל העלית שרואה בו פרודיה על הפנטזיות של המעמד הנמוך וסכנה לסדר החברתי, מצד שני דובריו של הקהל העממי, שרואים בו יצירה רדיקלית-מהפכנית המדברת בשם אלה שאין להם מה לאבד, מלבד את אזיקיהם. הספר סוקר את שתי הקריאות הללו ומייצר מהן קריאה שלישית. זוהי קריאה מרתקת של תיאוריות הנפרשות כסיפור מתח על מאבק בין קהלים, עמדות ותרבויות. ואת הספר הזה הייתי רוצה לקרוא אפילו עוד פעם, או פעמיים".

אישה זקופה שעל עיניה משקפי שמש, יושבת במרפסת לצד שולחן
את הספר הזה הייתי רוצה לקרוא אפילו עוד פעם או פעמיים. נורית גרץ | צילום: דלית מירב

שתפו
קישורים לתגיות וקטגוריות